Zamów dostęp za 93 zł do końca roku szkolnego!

Zabawy w zielone

Dlaczego w bibliotece proponujemy dzieciom właśnie zabawy?

Zabawy w zielone Dlaczego w bibliotece proponujemy dzieciom właśnie zabawy?
Zdjęcie: Studio Romantic, Shutterstock

Biblioteka to idealne miejsce do naturalnej nauki. Może się zdarzyć, że dziecko kojarzy naukę tylko ze szkołą lub przedszkolem, z zadaniami, pewnym przymusem, często nudą, trudem, czymś mało ciekawym. A przecież nauka może i powinna być fascynująca, rozbudzająca ciekawość dzieci, zapraszająca do aktywności spontanicznie, angażująca dziecko w różnych sferach rozwoju. Taka nauka, nie tylko pełna przyjemności, ale i zadań stawianych w celu osiągnięcia zamierzonego efektu, przyjmuje formę zabawy.

W zabawie dziecko przy okazji, czyli mimochodem, nabywa ważne umiejętności – np. przestrzegania reguł i zasad podczas gry zespołowej. Uczy się współpracy i współdziałania, odgrywa różne role: może być liderem lub wykonawcą czyichś poleceń. Ponadto uczy się bronić swego zdania, sztuki negocjacji czy sztuki kompromisu. W zabawie dziecko odkrywa, jak panować nad emocjami, jak komunikować się z innymi. Zabawa w dzieciństwie jest formą nauki i treningu umiejętności interpersonalnych.

Zatem za każdym razem, gdy proponujesz dzieciom zabawy w swojej bibliotece, pamiętaj, że robisz coś bardzo ważnego dla jego rozwoju....

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do serwisu.

Od 93 zł za I półrocze. Prenumerata
Baza 800 artykułów dla bibliotekarzy
Drukowane numery pocztą
Szkolenia i porady prawne
Archiwum wszystkich numerów

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

03/2024

...lub zamów numer Biblioteka Publiczna 03/2024

W cenie 26,00 zł

Zamów numer