Zamów dostęp za 93 zł do końca roku!

Pierwszy dzień wiosny i wiosna w bibliotece

– gotowe materiały na wiosnę

Wiosna to zawsze przyjemna okazja do aktywności, również bibliotecznych. Oto nasze gotowe i sprawdzone propozycje.

  1. Wiosna - gazetka ścienna
    Gazetka ścienna zawierająca charakterystykę i najważniejsze informacje dotyczące wiosny, m.in. czas trwania pory roku, kalendarium oraz ogólne cechy pogody. Uwzględnia ciekawostki ze świata zwierząt i roślin, informacje o obchodach pierwszego dnia wiosny w Polsce i na świecie, utwór Juliana Tuwima, a także przedstawia wiosnę jako motyw w sztuce. Przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych.
    Dostępna tutaj.
  2. Gdy świat się budzi do życia, czyli wiosenne pomysły biblioteczne
    Wiosna to moment, gdy większość z nas nabiera ochoty na zmiany, porządki i odświeżanie przestrzeni wokół siebie. Weźmy głęboki wiosenny oddech i zobaczmy, jakie aktywności i działania proponują czytelnikom bibliotekarze. Poniżej 6 wiosennych propozycji.
    Dostępne tutaj.

  3. Wiosenne zabawy ruchowe w bibliotece
    Początek wiosny to doskonały czas, aby rozpocząć realizację zajęć bibliotecznych na świeżym powietrzu. W kwietniu i maju warunki atmosferyczne są na tyle znośne, że po długich zimowych dniach można wreszcie wyjść na zewnątrz. W ramach zajęć bibliotecznych na świeżym powietrzu warto zaproponować uczestnikom nie tylko możliwość poznawania literatury, ale także odrobinę ruchu, który zawsze urozmaica zajęcia.
    Dostępne tutaj.

  4. Wiosenne porządki, czyli biblioteczna inkwizycja i pomysły na makulaturę
    Pory roku nie są już tak oczywistym konstruktem jak jeszcze dekadę temu. Nadejście wiosny nadal zwiastują jednak wzrost temperatury, powiew cieplejszego wiatru i budząca się przyroda, a także wewnętrzna ekscytacja związana z tym, że dni są coraz dłuższe i… zbliża się nowe. W bibliotekach też tęsknimy za wiosennym przebudzeniem.
    Dostępne tutaj.

  5. Zabawy w zielone. Dlaczego w bibliotece proponujemy dzieciom właśnie zabawy?
    Biblioteka to idealne miejsce do naturalnej nauki. Może się zdarzyć, że dziecko kojarzy naukę tylko ze szkołą lub przedszkolem, z zadaniami, pewnym przymusem, często nudą, trudem, czymś mało ciekawym. A przecież nauka może i powinna być fascynująca, rozbudzająca ciekawość dzieci, zapraszająca do aktywności spontanicznie, angażująca dziecko w różnych sferach rozwoju. Taka nauka, nie tylko pełna przyjemności, ale i zadań stawianych w celu osiągnięcia zamierzonego efektu, przyjmuje formę zabawy.
    Dostępne tutaj.

  6. Rusz się. Sport z książką w tle
    Wiosna to również czas wzmożonej aktywności fizycznej. Co ma wspólnego sport z czytaniem? Jakie sportowe tytuły warto proponować czytelnikom? Krótka refleksja o tym, jak dwie różne dziedziny życia mogą ściśle łączyć się ze sobą.
    Dostępne tutaj.

  7. Gdzie podziała się wiosna? – scenariusz przedstawienia dla młodszych dzieci
    Przy bibliotekach często działają grupy wolontariuszy lub ośrodki kultury. Warto wspólnie z nimi pokusić się o stworzenie krótkiego przedstawienia okolicznościowego, nawiązującego np. do nadchodzącej wiosny. Taki krótki występ aktorski przyciągnie do biblioteki szersze grono widzów – zwłaszcza jeżeli będzie się odbywał na otwartej przestrzeni.
    Dostępny tutaj.

  8. Wiosna z kobietami i dla kobiet
    Działania sosnowieckiej biblioteki pokazują, w jaki sposób wykorzystać zbliżającą się porę roku i marcowe święto do promocji czytelnictwa i dotarcia do nowych grup czytelników. Sprawdźcie sami.
    Dostępne tutaj.

  9. Zabierz wiersz albo… przesuń – poetycki challenge na wiosnę
    Promocja poezji wcale nie musi wiązać się tylko z tradycyjnym spotkaniem autorskim czy festiwalem. Można przygotować ciekawe wydarzenie dla codziennych bywalców biblioteki, które rozbudzi zainteresowanie literaturą z wysokiej półki: kulturalny challenge, tym razem poetycki.
    Dostępne tutaj.

  10. Wiosenne wariacje w bibliotece
    Propozycja zajęć edukacyjnych dla klas I szkoły podstawowej. Dzięki zabawom i pracom dzieci poznają symbole wiosny, a także rozwijają zainteresowanie przyrodą i pobudzają kreatywność.
    Dostępne tutaj.

  11. Wiosna w literaturze
    Scenariusz zajęć przeznaczonych dla młodszych uczniów lub dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej z niepełnosprawnością intelektualną. Celem jest zapoznanie uczestników z wiosną i zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie o tej porze roku.
    Dostępne tutaj.

  12. Z książką na wesoło. Impreza czytelnicza na Dzień Wiosny
    Ciekawa impreza dla uczniów klas VI-VIII, która zmotywuje uczniów do tego, żeby Dzień Wiosny spędzili w szkole, a nie... na wagarach. Proponowane zadania – np. gra w kalambury, scenka teatralna - zapewnią wszystkim wiele dobrej zabawy.
    Dostępne tutaj.

  13. Superwychowawca. Scenariusz turnieju z okazji pierwszego dnia wiosny
    Scenariusz turnieju z okazji pierwszego dnia wiosny, który włącza do zabawy również nauczycieli.
    Dostępne tutaj.

  14. W tym dniu nie warto iść na wagary
    Propozycja powitania wiosny z przejęciem przez uczniów władzy w szkole. Pomysł na „kontrolowany” Dzień Wagarowicza może być wykorzystany w zasadzie we wszystkich typach szkół.
    Dostępne tutaj.

  15. Materiały repertuarowe
    Tutaj znajduje się 6 scenariuszy przedstawień, apeli i inscenizacji dla szkół z okazji rozpoczęcia wiosny.
    Dostępne tutaj.