Uzyskaj dostęp do portalu. Zamów prenumeratę lub zaloguj się.

Libra NET – efektywne zarządzanie biblioteką

jak przenieść Twoją bibliotekę w zupełnie nowy wymiar

Zacznij od tego!

Po co nam ten portal?

Droga Czytelniczko / Drogi Czytelniku!

Przedstawiamy Ci portal, który zawiera cały 29-letni dorobek naszego wydawnictwa. Oferujemy w nim wszystko, co mamy. Wprowadziliśmy do niego ponad 4000 artykułów i wszystkie numery „Biblioteki w Szkole”. Większość z nich przepisaliśmy ręcznie. Zostały opisane kategoriami i słowami kluczowymi, by można je było łatwo wyszukać. Dzięki temu stworzyliśmy indeks tematyczny całego archiwum.

To przełomowy moment dla naszego miesięcznika, a jeżeli nasze plany się powiodą, to także ważna chwila dla całego środowiska nauczycieli bibliotekarzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to za portal i jakie ma funkcje?
  • Po co i jak powstał?

Lata pracy

Prace merytoryczne i informatyczne zajęły nam ostatnie 3 lata, a całe przygotowania jeszcze dłużej. To najbardziej zaawansowana tego typu baza w branży edukacyjnej; portal, który technicznie nie ma się czego wstydzić w porównaniu z serwisami potężnych czasopism. A jednocześnie wielkie przedsięwzięcie dla naszego kilkuosobowego wydawnictwa.

Zintegrujmy się w sieci

Gdy na początku lat 90. powstała „Biblioteka w Szkole”, jednym z jej głównych założeń była integracja nauczycieli bibliotekarzy. Prawie 30 lat dyskutowaliśmy, polemizowaliśmy i wspólnie działaliśmy na rzecz bibliotek. W 2020 r., gdy podobno już nawet Facebook jest démodé, nasz niszowy, papierowy miesięcznik wciąż ma się lepiej niż branżowe tytuły międzynarodowych koncernów. To zasługa integracji naszego środowiska, któremu w obliczu zmian środków przekazu jesteśmy winni nowoczesną formę dostępu do wiedzy.

Bezpieczne miejsce na trudne czasy

W 2020 r. nie dyskutuje się już poprzez listy ani nawet maile. Trudno nawet przewidzieć, jak będziemy się komunikować za 5 lat. Dlatego wyszliśmy z założenia, że nie potrzebujemy tworzonych na szybko półśrodków i poświęciliśmy lata na budowę kompleksowej platformy, którą będzie można rozwijać i poprzez którą nauczyciele bibliotekarze będą się szkolić, organizować i wspierać. Wypełnionego wiedzą miejsca, które na wiele lat da naszemu środowisku względne poczucie bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie. Miejsca, które chciałaby mieć każda grupa nauczycieli.

A konkretnie?

Praca nad portalem wciąż trwa. Baza materiałów to zaczyn, wkład merytoryczny, wokół którego mamy nadzieję zbudować społeczność czytelników. Towarzyszy jej:

W najbliższych miesiącach dołączą:

  • bazy dokumentów i arkuszy do pobrania;
  • oś czasu z możliwością komunikowania się i chwalenia codziennymi działaniami;
  • nowoczesne narzędzia i aplikacje;
  • generatory grafik i dyplomów;
  • bazy materiałów graficznych;
  • platforma wspólnych akcji i projektów.

Zmiana koncepcji czasopisma

Największą wartość stanowi jednak archiwum materiałów, które będziemy sukcesywnie dzielić na tematy, opracowując swojego rodzaju kompendia wiedzy dotyczące poszczególnych zagadnień pracy nauczyciela bibliotekarza (i nie tylko).

Oznacza to, że z „Biblioteki w Szkole” nie będziemy już korzystali z miesiąca na miesiąc, na podstawie aktualnych wydań. Kolejne numery będą wydawane jak dotychczas (bez obaw, nie rezygnujemy z papieru!), jednak teraz, chcąc pozyskać materiały na dany temat, można je wyszukać pośród tysięcy artykułów, wpisując hasło w wyszukiwarkę lub posługując się indeksem tematycznym.

Ten portal jest trochę jak nasi najwierniejsi czytelnicy, którzy mają w swoich bibliotekach całe 29-letnie archiwum, a w dodatku pamiętają, w którym numerze ukazał się dany artykuł.

Zbudujmy bazę rekomendacji książkowych

Zapraszamy też do korzystania z bazy większości książek dostępnych na polskim rynku. Zachęcamy, by je oceniać i komentować, jednak nie według osobistych preferencji, lecz przydatności w bibliotece. Jeżeli zrobi to większość czytelników, uda nam się zbudować pierwszą bazę rekomendacji dla bibliotekarzy.

W kolejnych miesiącach do bazy dodamy nasze listy rekomendacji dla poszczególnych grup czytelników oraz miejsce, w którym wydawcy będą komunikowali się z bibliotekami, oferując gratisy, promocje, spotkania itp. Baza pozwala także na tworzenie półki książek do zamówienia.

Zróbmy to wspólnie

„Biblioteka w Szkole” zawsze była czasopismem tworzonym przez czytelników i w ten sam sposób mamy nadzieję rozwijać nasz portal. Po zalogowaniu się, każdy rodzaj treści można skomentować lub zapamiętać w ulubionych materiałach, naciskając serduszko (zapamiętują się na koncie użytkownika).

Chętnych zapraszamy do przesyłania aktualności, artykułów (szczegóły opisaliśmy na podstronie dla autorów), materiałów graficznych, wprowadzania do kalendarza organizowanych wydarzeń, redagowania i moderowania. Jeżeli masz ochotę z nami działać, masz uwagi, pomysły lub chcesz nam cokolwiek przekazać, skontaktuj się. Jak zwykle czekamy na Twoje rady, opinie i krytykę.

Ile to kosztuje?

Nic. Jeżeli masz roczną prenumeratę na 2020 r. zamówioną bezpośrednio w Wydawnictwie Sukurs, to wysłaliśmy Ci mailem kod. W związku z pracą zdalną podczas pandemii koronawirusa rozszerzyliśmy dostęp do prenumeratorów półrocznych (szczegóły tutaj). Instrukcja logowania znajduje się tutaj. Jeżeli nie masz kodu, kliknij tutaj.

Życzymy owocnego korzystania z portalu.
Mamy nadzieję, że pomoże on w pracy.

Odnośniki:

Kwestia dostępu dla czytelników zamawiających prenumeratę u kolporterów lub na okres krótszy niż rok

W związku z koniecznością pracy zdalnej wywołaną pandemią koronawirusa rozszerzyliśmy dostęp do portalu na prenumeraty półroczne. Prostą możliwość rozszerzenia prenumeraty kwartalnej a abonamentu opisaliśmy tutaj.

Jak informowaliśmy od września zeszłego roku, prenumeraty zamówione u kolporterów niestety nie obejmują kodu dostępu do portalu Biblioteka.pl. Dostęp jest dołączany jedynie do prenumeraty zamówionej bezpośrednio u wydawcy.

Ze względu na nieprzewidziane okoliczności i konieczność pracy zdalnej, tymczasowo rozszerzyliśmy dostęp dla prenumerat zamówionych u kolporterów. Dostęp będzie aktywny do końca maja lub, jeżeli pandemia się wydłuży, do zakończenia pracy zdalnej. By uzyskać kod, prosimy o wypełnienie formularza.

Informacje
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
Słowa kluczowe