Uzyskaj dostęp do portalu. Zamów prenumeratę lub zaloguj się.

Portal Biblioteka.pl: Pytania i odpowiedzi

 1. W jaki sposób mogę wykorzystywać materiały z archiwum do zdalnej pracy z uczniami podczas pandemii?
 2. Jak uzyskać dostęp do portalu biblioteka.pl?
 3. Czy prenumeratorzy zamawiający u kolporterów mają dostęp do portalu biblioteka.pl?
 4. Czy dodajecie dostęp do portalu biblioteka.pl do prenumeraty półrocznej, kwartalnej lub do prywatnych abonamentów?
 5. Czy można kupić sam dostęp do portalu biblioteka.pl, bez papierowej prenumeraty „Biblioteki w Szkole”?
 6. Ile urządzeń może korzystać z jednego kodu dostępu do portalu biblioteka.pl?
 7. Czy mogę dzielić się z kimś dostępem do portalu biblioteka.pl?
 8. Kiedy otrzymam fakturę?
 9. Czy dane zamawiającego znajdą się na fakturze?
 10. Czy mogę domówić inne produkty Wydawnictwa Sukurs?
 11. Czy instytucje mają odroczony termin płatności?
 12. Czy mogę zamówić prywatnie prenumeratę lub dostęp do portalu biblioteka.pl?
 13. Jak wysyłacie prenumeratę?
 14. Jakie są formy płatności?
 15. Czy mogę zrezygnować z prenumeraty i dostępu do portalu biblioteka.pl?

W jaki sposób mogę wykorzystywać materiały z archiwum do zdalnej pracy z uczniami podczas pandemii?

Oczywiście nie przewidzieliśmy pandemii w trakcie tworzenia portalu. Jednak aby umożliwić pracę zdalną, umożliwiamy wykorzystanie materiałów poprzez bezpośrednie przesłanie ich uczniom lub nauczycielom w ramach danych zajęć. Działajmy tak, jakby to były wydrukowane materiały na kartce: dalibyśmy je np. uczniom danej klasy, z którymi mamy zajęcia, nauczycielowi, z którym je organizujemy lub który poprosił nas o pomoc, ale nie wydrukowalibyśmy 50 kopii i nie rozdali wszystkim nauczycielom z pokoju nauczycielskiego ani 200 kopii i nie wysłali do wszystkich uczniów.

Bardzo prosimy o nieumieszczanie plików publicznie na stronie internetowej szkoły, na facebooku czy przesyłanie wszystkim nauczycielom. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób my stracimy nad nimi kontrolę. Pliki po upublicznieniu zostaną zindeksowane przez Google, następnie przez bazy nielegalnych plików do pobrania. Jednocześnie przypominamy, że na każdym pobranym pliku z portalu znajduje się Państwa kod subskrypcji, login i kod QR służący właśnie zabezpieczeniu „wypływania” plików.

Zatem złamaniem praw autorskich będzie:

 • Upublicznianie materiałów na stronie szkoły lub biblioteki, na facebooku itd.
 • Rozsyłanie materiałów masowo do nauczycieli lub uczniów (w formie „zobaczcie, może się przyda”)
 • Kopiowanie treści płatnych artykułów i przesyłanie ich w plikach.

Złamaniem praw autorskich nie będzie:

 • Rozesłanie materiałów mailem lub poprzez platformy do komunikacji (np. wirtualny dziennik) konkretnym uczniom, z którymi przeprowadza się (lub proponuje się) dane zajęcia, konkurs, projekt itp.
 • Rozesłanie materiałów (podobnymi kanałami) konkretnym nauczycielom, z którymi organizujemy zajęcia lub którym dane zajęcia proponujemy.
 • Przesyłanie linków do podstron oraz upublicznianie bezpłatnych materiałów (np. wykazów narzędzi TIK, kalendarza, gazetek itp.)

Jak uzyskać dostęp do portalu biblioteka.pl?

Dodajemy go za darmo do rocznej prenumeraty „Biblioteki w Szkole” zamawianej bezpośrednio u wydawcy, czyli w Wydawnictwie Sukurs. W związku z pracą zdalną podczas pandemii koronawirusa rozszerzyliśmy dostęp do prenumerat półrocznych (szczegóły tutaj). Niestety nie możemy dołączyć kodu do prenumeraty zamówionej u kolporterów (tutaj przeczytasz dlaczego) ani do prenumeraty półrocznej, kwartalnej i miesięcznych abonamentów (tutaj przeczytasz dlaczego), jednak umożliwiamy proste rozszerzenie tych opcji do prenumeraty półrocznej (szczegóły tutaj).

Tutaj zamówisz prenumeratę z dostępem.
Tutaj znajdziesz szczegółową instrukcję uzyskania dostępu, jeżeli masz prenumeratę.

Czy prenumeratorzy zamawiający u kolporterów mają dostęp do portalu biblioteka.pl?

Przede wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni, że prenumerują Państwo nasz miesięcznik i ubolewamy nad tym, że niestety nie mamy możliwości przekazania dostępu czytelnikom, którzy wykupili prenumeratę u kolporterów.

Informowaliśmy o tym wszystkimi możliwymi kanałami (m.in. w numerach, w mailingach, na stronie i facebooku) od września zeszłego roku, by nikt nie poczuł się zawiedziony. Wiemy, że bardzo często wybór prenumeraty u kolportera, a nie u wydawcy, nie zależy od nauczyciela bibliotekarza, ale prosimy o wyrozumiałość.

Kod generuje się automatycznie wraz z wystawieniem faktury za prenumeratę, którą w tym wypadku wystawił kolporter. Gdy prenumerują Państwo u kolporterów, nie mamy dostępu do żadnych Państwa danych. Nie wiemy, które szkoły prenumerują, a które nie, nie mamy też Państwa maili. A ze względów bezpieczeństwa dane prenumeratorów znajdują się później na plikach pobranych z portalu. Zastanawialiśmy się długo, jak rozwiązać tę kwestię i nie znaleźliśmy sposobu na bezpieczne przekazanie dostępu grupie czytelników zamawiających u kolporterów.

Jest to praktyka wszystkich (lub większości) wydawców. Zresztą inne wydawnictwa o wiele skromniejsze bazy udostępniają za dodatkową opłatą. My przekazujemy za darmo, ale nie możemy pozwolić sobie na wyciek kodów i utratę nad nimi kontroli, ponieważ portal szybko przestałby istnieć. Szczególnie, że umieściliśmy na nim cały 30-letni dorobek naszego wydawnictwa.

Mamy nadzieję, że szczere podejście pomoże w zrozumieniu tej sytuacji. W przyszłym roku serdecznie zapraszamy do tańszej i lepszej prenumeraty z dostępem bezpośrednio w naszym wydawnictwie.

Zamówisz ją tutaj.

Czy dodajecie dostęp do portalu biblioteka.pl do prenumeraty półrocznej, kwartalnej lub do prywatnych abonamentów?

W związku z pracą zdalną podczas pandemii koronawirusa rozszerzyliśmy dostęp do prenumerat półrocznych (szczegóły tutaj).

Krótsze prenumeraty nie zawierają dostępu. W portalu zgromadziliśmy cały 29-letni dorobek wydawnictwa, ponad 4 tysiące materiałów. Dostęp dołączyliśmy do prenumerat zupełnie za darmo, podczas gdy inne wydawnictwa sprzedają znacznie skromniejsze bazy za kwoty przewyższające cenę całej naszej prenumeraty.

Nie możemy pozwolić sobie na to, by ktoś, zamawiając raz np. kwartalną prenumeratę, pobrał wszystkie materiały, którymi dysponujemy. Nasze wydawnictwo jest małą, rodzinną firmą, nie otrzymuje żadnych dotacji, utrzymuje się wyłącznie z dochodów własnych. Nie chcemy na tym portalu zarabiać, ale nie możemy też ponosić strat.

Oferujemy natomiast rozszerzenie prenumeraty kwartalnej lub abonamentu do prenumeraty półrocznej. Szczegóły znajdują się tutaj. Prywatnym prenumeratorom proponujemy rabat.

Czy można kupić sam dostęp do portalu biblioteka.pl, bez papierowej prenumeraty „Biblioteki w Szkole”?

Nie, ponieważ dostęp do portalu i tak dodajemy za darmo do rocznej prenumeraty zamawianej bezpośrednio w Wydawnictwie Sukurs. Jeżeli nie potrzebujesz papierowych wydań, możesz nam to zgłosić tutaj :)

Ile urządzeń może korzystać z jednego kodu dostępu do portalu biblioteka.pl?

Z każdego konta z dostępem może korzystać tylko jeden użytkownik, w tym samym momencie na jednym urządzeniu. Możesz przelogowywać się pomiędzy urządzeniami, jednak pamiętaj, by nikomu nie udostępniać kodu dostępu ani konta użytkownika, ponieważ stracisz wówczas dostęp do portalu. Więcej o tym przeczytasz w odpowiedzi na kolejne pytanie.

Czy mogę dzielić się z kimś dostępem do portalu biblioteka.pl?

Zdecydowanie nie :) Dostęp jest przypisany do jednego użytkownika, więc jeżeli go komuś przekażesz, technicznie stracisz możliwość korzystania z portalu w momencie, gdy tamta osoba będzie zalogowana. W dodatku zabrania tego regulamin. Kolejną kwestią jest to, że dostęp jest przypisany do konta użytkownika oraz prenumeraty, więc jednocześnie udostępnisz komuś swoje dane, a nawet dane szkoły lub biblioteki.

Jeżeli ten ktoś np. pobierze materiały ze strony, pojawi się na nich Twój adres e-mail i kod QR wskazujący właściciela dostępu. Jeżeli zostanie udostępniony w internecie, informacja, że jesteś źródłem „wycieku” stanie się powszechna, a jest to nielegalne.

Pytania dotyczące zamówień

Kiedy otrzymam fakturę?

W formularzu możesz wybrać, kiedy mamy wystawić fakturę. Instytucje otrzymują fakturę wtedy, kiedy chcą, z 14-dniowym terminem płatności. Klienci prywatni otrzymują ją po zaksięgowaniu wpłaty.

Czy dane zamawiającego znajdą się na fakturze?

Nie. Na fakturze zamieszczamy tylko dane nabywcy i odbiorcy.

Czy mogę domówić inne produkty Wydawnictwa Sukurs?

Tak, m.in. książki, publikacje, gadżety i numery archiwalne dostępne w tym sklepie. Jeżeli chcesz zamówić plakaty, zapraszamy do sklepu PlanszeDydaktyczne.pl. Po materiały repertuarowe zapraszamy na Scenariusze.edu.pl.

Czy instytucje mają odroczony termin płatności?

Tak. Wszystkie instytucje (szkoły, biblioteki itp.) otrzymują fakturę z 14-dniowym terminem płatności. Zamówienia dla instytucji realizujemy bez oczekiwania na wpłatę. W dodatku instytucje mogą wybrać termin wystawienia faktury.

Czy mogę zamówić prywatnie prenumeratę lub dostęp do portalu biblioteka.pl?

Oczywiście, z roczną lub półroczną prenumeratą „Biblioteki w Szkole” zamówioną u wydawcy, czyli tutaj. Co więcej, otrzymasz wtedy zniżkę od normalnej ceny.

Możesz to zrobić tutaj.

Jak wysyłacie prenumeratę?

Listem ekonomicznym (Poczta Polska), prosto z drukarni. Listonosz wrzuci przesyłkę do skrzynki lub przyniesie pod dowolny polski adres.

Jakie są formy płatności?

Instytucje:

 • Płatność na podstawie faktury, w terminie 14 dni
 • Przedpłata przelewem
 • Przedpłata online

Zamówienia prywatne:

 • Przedpłata przelewem
 • Przedpłata online
 • Abonament – przedpłata co miesiąc

Czy mogę zrezygnować z prenumeraty i dostępu do portalu biblioteka.pl?

Tak, w każdym momencie.

Nikogo nie zmuszamy do bycia naszym czytelnikiem, gdy już tego nie chce lub nie potrzebuje. Odeślemy Ci pieniądze za niewysłane dotąd numery. Dodatkowo instytucje (szkoły i biblioteki) mają prawo zrezygnować w ciągu 3 miesięcy od zakupu z pełnym zwrotem kosztów. Co ciekawe, jeszcze nikt tego nie zrobił.

Informacje
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
Słowa kluczowe