Uzyskaj dostęp do portalu. Zamów prenumeratę lub zaloguj się.

Nastoletnie męskie czytanie

Nastoletnie męskie czytanie
Zdjęcie: Shutterstock

Nastoletni chłopcy w bibliotece to nie lada wyzwanie dla bibliotekarzy. Przy bibliotecznej ladzie spotkać ich można najczęściej, gdy na szybko potrzebują lektury. Pojawiają się również przy okazji zajęć klasowych w bibliotece, co wynika z obowiązku szkolnego. W ankiecie przeprowadzonej wśród nastolatków bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach zapytali o ich preferencje czytelnicze oraz relacje wobec biblioteki publicznej. Anonimowa ankieta objęła 103 chłopaków w wieku od 13 do 15 lat. Odpowiedzi, które się pojawiły, mogą być dla nas, bibliotekarzy drogowskazem, jeśli chodzi o nastoletnie męskie czytanie.

KOMIKSY I INTERNET

Nastolatkowie nie rozpieszczali odpowiedziami. Przy niektórych pytaniach nawet 80 proc. odpowiedzi była pusta. Potwierdza to tendencję, że książki i aktywne spędzanie czasu w bibliotece nie należy do ulubionych zajęć nastolatków.

Spośród udzielonych odpowiedzi na pytanie, co czytają, wskazali na literaturę fantasy, science-fiction, książki dotyczące sportowców (najczęściej piłkarzy) oraz komiksy. Czytający chłopcy, których można było policzyć na palcach obu rąk, nie podawali konkretnych tytułów. Wśród odpowiedzi pojawiły się najczęściej pozycje dotyczące lektur, komiksów, tekstów z internetu...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Od 60 zł za pół roku. Prenumerata
Baza 800 artykułów dla bibliotekarzy
Drukowane numery pocztą
Szkolenia i porady prawne
Archiwum wszystkich numerów

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

11/2022

...lub zamów numer Biblioteka Publiczna 11/2022

W cenie 23,00 zł

Zamów numer